این مقاله دارای فیلم آموزشی نیز می باشد که جهت مشاهده آن لطفا اینجا را کلیک نمائید.

تیبا اولین خودروی ملی گروه خودرو سازی سایپا می باشد, که در آذر ماه 1387 بطور رسمی از آن رونمایی شد. این خودرو که مدل توسعه یافته پلتفرم S81 می باشد, که سایپا در طراحی آن تا حدود زیادی از مشاوران ایتالیایی, آلمانی و کره ای کمک گرفته است. لازم بذکر است که هزینه طراحی این خودرو 120 میلیون دلار عنوان شده است.

شایان ذکر است, که در ساخت این خودرو از قطعات پراید و ال 90 بطور گسترده استفاده شده است. جالب است که بدانید, کار بر روی طراحی این خودرو، ابتدا در حدود سال ۱۳۷۵ و با پروژه‌ای به نام S81 در سایپا آغاز شد و کار طراحی آن توسط تیم ایتالیایی کامل گردید. اما در سال ۱۳۸۳، این پروژه کنار گذاشته شد و مجدداً در سال ۱۳۸۷ کار بر روی آن آغاز شد و در طراحی بخش‌هایی از آن خودرویی که توسط تیم ایتالیایی طراحی شده بود، مخصوصاً قسمت عقب آن تغییراتی اعمال شد. با تمام فراز و نشیب در مسیر تولید این خودرو, این خودرو نهایتا در سال 1388 در بازار ایران یافت شد. در ادامه این مقاله به بررسی لاستیکهای مناسب این خودرو ملی اشاره خواهد شد.


چگونه تایر مناسب برای ماشین خود انتخاب کنیم؟

چه زمانی لاستیک ماشین خود را سرویس کنیم؟

فشار باد استاندارد لاستیک ماشین چیست؟


این خودرو بطور فابریک با سایز 175/70R13 توسط گروه خودرو سازی سایپا روانه بازار می شود, که عدد 175 بیانگر پهنای لاستیک به میلیمتر, 70 ضریب منظر لاستیک ( که حاصلضرب این عدد در پهنای لاستیک تقسیم بر 100 نشانگر ارتفاع فاق لاستیک می باشد), R  بیانگر ساختار رادیال لاستیک و 13 بیانگر قطر رینگ به واحد اینچ می باشد. ( جالبه که در اندازه گذاری سایز لاستیک از هردو واحد میلیمتر و اینچ استفاده شده است!)

جهت مشاهده فیلم آشنایی با نحوه خواندن سایز لاستیک لطفا اینجا را کلیک نمائید.

از طرفی, مسئله تغییر سایز لاستیک و اینکه چه سایز لاستیکی باعث افزایش عملکرد خودرو می شود, همواره یکی از سوالات متداول مشتریان در زمان خرید لاستیک می باشد. عموما رانندگان خودروهای مختلف بدلیل افزایش تعادل و قابلیت فرمانپذیری خودرو اقدام به تغییر سایز لاستیک خود می نمایند, که البته این مسئله در میان خودروهای ایرانی بسیار متداول می باشد. نکته ای که در ارتباط با تغییر سایز لاستیک خودرو باید در نظر داشت, اینست که نمی توان از سایز های خیلی کوچکتر و یا بزرگتر از سایز لاستیک استاندارد در زیر خودروی خود استفاده نمائید, زیرا که این مسئله ممکن است که منجر به کوبش خودرو و یا خرابی جلوبندی ماشین شود.

همانگونه که در بالا ذکر شد, دلیل عمده تغییر سایز لاستیک افزایش تعادل و قابلیت فرمان پذیری خودرو می باشد. در تیبا علاوه بر سایز فوق, دو سایز دیگر می توان برای این خودرو استفاده نمود بدون اینکه این خودرو از حالت استاندارد و گارانتی خودرو خارج شود. جدول زیر لیست لاستیکهایی که برای تیبا می توان استفاده نمود را نشان می دهد:

ردیف

سایز

پهنا (میلیمتر)

ارتفاع فاق لاستیک

(میلیمتر)

قطر رینگ

(اینچ)

توضیحات

1

175/70R13

175

5/122

13

این سایز بطور فابریک در زیر تیبا قرار دارد که با توجه به وزن نسبتا کم این خودرو, این سایز پاسخگوی نیازهای درون شهری و بیرون شهری می باشد.

2

185/70R13

185

5/129

13

اگر بدنبال تعادل بیشتر خودرو در سرعتهای بالا و پیچ ها می باشید, این سایز بهترین انتخاب است و به لحاظ ظاهری بسیار زیبا می باشد.

3

205/60R13

205

123

13

اگرچه این سایز در زیر خودر جا می گیرد و باعث افزایش تعادل خودرو می شود اما فقط ممکن است به سبب پهنای بیشتر, ظاهر زیبایی به خودروی شما ندهد.

 

بطور کلی, اگر قصد تغییر سایز لاستیک خودروی خود را دارید حتما به نکات زیر توجه داشته باشید:

در آخر,اگر در ارتباط تغییر سایز لاستیک خودروی خود احتیاج به راهنمایهای بیشتری دارید لطفا با فروشگاه تهران تایر تماس حاصل نمائید و یا از طریق ایمیل و یا ثبت نظر در محصول مورد نظر با ما در ارتباط باشید.

فروشگاه تهران تایر مرجع تخصصی انواع لاستیکهای ایرانی و خارجی خدمات زیر را می تواند به شما ارائه دهد:

 

تهیه کننده: تهران تایر

ZO2 Comments

Loading Facebook Comments ...
Loading Disqus Comments ...