این مقاله دارای فیلم آموزشی نیز می باشد که جهت مشاهده آن لطفا اینجا را کلیک نمائید.

خودروی تیبا 2 یا همان تیبا هاچ بک, زیر مجموعه خودروی تیبا می باشد که از سال 1391 توسط گروه خودرو سازی سایپا روانه بازار ایران شد. لازم بذکر است, که خودروی تیبا اولین خودروی ملی گروه خودرو سازی سایپا می باشد. جالب است بدانید, با اینکه مشخصات فنی این خودرو با تیبا صندوق دار یکسان می باشد, اما قیمت آن از مدل صندوق دار گرانتر می باشد.

بطور کلی گروه خودرو سازی سایپا این مدل از خودروی خود را اینگونه توصیف می کند:

"تيبا ۲ يا مدل ۵ درب تيبا از پرتقاضا ترين محصولات گروه خودروسازي سايپا محسوب مي شود. تيبا۲ از محبوبيت بالايي در بين قشر جوان برخوردار است . ويژگي هايي از جمله قدرت موتور و شتاب اوليه بالا و جادار بودن توانسته اين محصول را در زمره ايدآل ترين خودروهاي جوانان قرار دهد.

تيبا ۲ توان رقابت با برترين برندهاي داخلي در بين خودروهاي ۵ درب را دارد و با طراحي مطلوب خود ضمن داشتن ظاهري مناسب و كوچك با رفع نواقص خودروهاي ۵ درب موجود در بازار، داراي فضايي جادار و راحت براي كليه سرنشينان و صندوق عقب با حجم مناسب است كه با عرضه در رنگهاي متنوع از جمله اولويت هاي خريداران خودرو مي باشد. "

در ادامه این مقاله به بررسی لاستیکهای مناسب این خودرو ملی اشاره خواهد شد.

برخلاف خودروی تیبا صندوق دار, خودروی تیبا 2 با رینگ به سایز 14 اینج و با لاستیک با سایز 185/60R14 بطور فابریک روانه بازار ایران می شود, که عدد 185 بیانگر پهنای لاستیک به میلیمتر, 60 ضریب منظر لاستیک ( که حاصلضرب این عدد در پهنای لاستیک تقسیم بر 100 نشانگر ارتفاع فاق لاستیک می باشد), R  بیانگر ساختار رادیال لاستیک و 14 بیانگر قطر رینگ به واحد اینچ می باشد. ( جالبه که در اندازه گذاری سایز لاستیک از هردو واحد میلیمتر و اینچ استفاده شده است!)

جهت مشاهده فیلم آشنایی با نحوه خواندن سایز لاستیک لطفا اینجا را کلیک نمائید.

از طرفی, مسئله تغییر سایز لاستیک و اینکه چه سایز لاستیکی باعث افزایش عملکرد خودرو می شود, همواره یکی از سوالات متداول مشتریان در زمان خرید لاستیک می باشد. عموما رانندگان خودروهای مختلف بدلیل افزایش تعادل و قابلیت فرمانپذیری خودرو اقدام به تغییر سایز لاستیک خود می نمایند, که البته این مسئله در میان خودروهای ایرانی بسیار متداول می باشد. نکته ای که در ارتباط با تغییر سایز لاستیک خودرو باید در نظر داشت, اینست که نمی توان از سایز های خیلی کوچکتر و یا بزرگتر از سایز لاستیک استاندارد در زیر خودروی خود استفاده نمائید, زیرا که این مسئله ممکن است که منجر به کوبش خودرو و یا خرابی جلوبندی ماشین شود.

همانگونه که در بالا ذکر شد, دلیل عمده تغییر سایز لاستیک افزایش تعادل و قابلیت فرمان پذیری خودرو می باشد. در تیبا 2 علاوه بر سایز فوق, دو سایز دیگر می توان برای این خودرو استفاده نمود بدون اینکه این خودرو از حالت استاندارد و گارانتی خودرو خارج شود. جدول زیر لیست لاستیکهایی که برای تیبا 2 می توان استفاده نمود را نشان می دهد:

ردیف

سایز

پهنا (میلیمتر)

ارتفاع فاق لاستیک

(میلیمتر)

قطر رینگ

(اینچ)

توضیحات

1

185/60R14

185

111

14

این سایز بطور فابریک در زیر تیبا 2 قرار دارد که با توجه به وزن نسبتا کم این خودرو, این سایز پاسخگوی نیازهای درون شهری و بیرون شهری می باشد.

2

185/65R14

185

120.25

14

این سایز لاستیک دارای ارتفاع بیشتری در مقایسه با لاستیک فابریک می باشد. این سایز لاستیک در حال حاضر در بازار ایران بیشتر و راحتتر از سایز فابریک قابل تامین می باشد.

3

195/60R14

195

117

14

این لاستیک یک سانتیمتر از لاستیک فابریک پهن تر می باشد, که در نتیجه با عث افزایش تعادل خودرو در سرعتهای بالا می شود. در صورت اقدام به تغییر سایز لاستیک این سایز بهترین انتخاب می باشد.

 

بطور کلی, اگر قصد تغییر سایز لاستیک خودروی خود را دارید حتما به نکات زیر توجه داشته باشید:

در آخر,اگر در ارتباط تغییر سایز لاستیک خودروی خود احتیاج به راهنمایهای بیشتری دارید لطفا با فروشگاه تهران تایر تماس حاصل نمائید و یا از طریق ایمیل و یا ثبت نظر در محصول مورد نظر با ما در ارتباط باشید.

فروشگاه تهران تایر مرجع تخصصی انواع لاستیکهای ایرانی و خارجی خدمات زیر را می تواند به شما ارائه دهد:

 

تهیه کننده: تهران تایر

ZO2 Comments

Loading Facebook Comments ...
Loading Disqus Comments ...