انواع مختلف لاستیک ماشین

  امتیاز کاربران

  ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
   

  امروزه تایرهای زیادی برای مقاصد مختلف در نقاط مختلف جهان ساخته می شوند که هر کدام از آنها برای شرایط خاص عملکردی طراحی شده اند.  عموما لاستیکها, براساس نوع کارکرد, به انواع مختلفی تقسیم می شوند. از آنجائیکه فرآیند ساخت, مواد خام و تجهیزات ساخت براساس نوع لاستیک متفاوت می باشد, این امر که تولید کنندگان لاستیک فقط در زمینه تولید یک یا چند نوع از لاستیک از میان لاستیکهای مختلف موجود تخصص داشته باشند, طبیعی می باشد.

  در بیشتر بازارها, تولیدکنندگانی که در تولید لاستیک های سواری و نیمه سنگین نامی برای خود دست و پا کرده اند از تولید کنندگان لاستیکهای آفرود یا لاستیک هواپیما متمایز می باشند. این امر بدان مفهوم می باشد که ممکن است یک تولید کننده در تولید لاستیکهای سواری متخصص باشد اما در تولید لاستیکهای آفرود موفق نباشد.

  در ادامه به معرفی متداولترین طبقه بندی انواع لاستیکهای سواری موجود در بازار می پردازیم:

  1- لاستیکهای عملکردی بالا (High Performance Tires)

  عمدتا اینگونه از لاستیکها برای استفاده در سرعتهای بالا طراحی و تولید می شوند و دارای قابلیت چنگ زنی بسیار عالی در سرعتهای بالا می باشند. لاستیکهای عملکردی عمدتا برای خودروهای مسابقه ای تولید می شوند و عمر عاج کوتاهی دارند و در زمینهای مرطوب عملکرد خوبی ندارند. تولید کنندگان مختلف معیارهای خود را برای تولید اینگونه از لاستیکها دارند و در بعضی موارد لاستیکهای خود را در رده عملکردی فوق بالا (Ultra High performance tire) نیز قرار می دهند. لازم است بدانید که برای خودروهای سواری مورد استفاده در سطح شهر اینگونه از لاستیکها را نمی توانید استفاده کنید و فقط برای ماشینهای مسابقه ای مناسب می باشند.


  معرفی لاستیک فالکن

  تاریخ انقضاء لاستیک


  2- لاستیکهای تابستانه (summer Tires)

  اینگونه از لاستیکها برای استفاده در سرعتهای بالا طراحی و تولید می شوند و مناسب خودروهای سواری تولید می شوند. لاستیکهای تابستانه در مقایسه با لاستیکهای عملکردی مسابقه ای, دارای عمر بیشتری می باشند و دارای قابلیت چنگ زنی عالی در زمینهای مرطوب و خشک می باشند. اینگونه از لاستیکها برای خودروهای سواری دارای شاخصهای سرعت تا ZR, W و V می باشند. پس اگر مدت زیادی را در جاده سپری می کنید و جاده مورد تردد لغزنده نیز می باشد, لاستیکهای تابستانه بهترین انتخاب می باشند. لازم است که بدانید که در بریتانیا بیشتر خودروهای سواری بدلیل بارش باران در بیشتر سال مجهز به لاستیکهای تابستانه می باشند.

  3- لاستیک های زمستانه (Winter-Use Tires)

  لاستیکهای زمستانه از طریق حک شدن نشانگر کوه و دانه های برف بروی دیواره لاستیک قابل شناسایی می باشند. اینگونه از لاستیکها برای عملکرد مناسب در سطوح برفی و یخی طراحی و تولید می شوند. در ترکیبات اینگونه از لاستیکها از موادی استفاده می شود که در درجه حرارتهای پایین, لاستیک همچنان نرمی خود را حفظ می کند. اما در زمینهای خشک و مرطوب اینگونه از لاستیکها کارایی خوبی ندارند. همچنین لاستیکهای زمستانه دارای عمر کوتاهی می باشند. عمدتا اینگونه از لاستیکها را در شرایط سخت زمستانی و مناطق پربرف استفاده می کنند.


  منظور از لاستیک فابریک یا OE tire چیست؟

  بهترین زمان برای تعویض لاستیک ماشین


  4- لاستیک چهار فصل (All Season Tire)

  اینگونه از لاستیکها همانگونه که از نام آن بر می آید به گونه ای طراحی می شوند که دارای عملکرد بهینه ای در تمام فصول سال باشند. لاستیکهای چهارفصل درواقع ترکیبی از عملکرد لاستیکهای تابستانه و زمستانه می باشند تا بتواند در تمام فصول سال عملکرد خوبی داشته باشد, اما نه در زمینهای خشک و مرطوب به خوبی لاستیکهای تابستانه می باشند و نه در زمینهای برفی بخوبی لاستیکهای زمستانه می باشند. لاستیکهای چهارفصل در مقایسه با لاستیکهای تابستانه دارای عمق عاج بیشتری می باشد و لذا طول عمر بیشتری در مقایسه با لاستیکهای تابستانه دارد. لازم است بدانید که شاخص سرعت لاستیکهای چهارفصل در مقایسه با لاستیکهای تابستانه کمتر می باشد و عمدتا شاخص سرعت S,T,H و حداکثر V دارند. نهایتا, استفاده از لاستیکهای چهارفصل در سرعتهای بالا و همچنین شرایط برف شدید مناسب نمی باشند.

  5- لاستیک مناسب برای تمامی زمین های (All-Terrain Tires)

  اینگونه از لاستیک ها برای استفاده در ماشینهای باری سبک و ون ها و خودروهای اس یو وی طراحی و تولید می شوند. در اینگونه از تایرها دیواره لاستیک ضخیم تر می باشد و لذا نرمی سایر لاستیکهای را ندارد. همچنین این تایرها دارای آج بزرگتری به منظور تسهیل در حرکت در مسیرهای گلی و خاکی می باشد.

  6- لاستیک خارج از جاده ای (Off-Road Tires)

  اینگونه از تایرها همانگونه که از نام آنها بر می آید برای استفاده در مسیرهای خاکی و غیرآسفالت طراحی و تولید می شوند. معمولا جدارههای ضخیمی دارند و خشک می باشند اما طول عمر مناسبی دارند.

   

  تهیه کننده: فروشگاه رینگ و لاستیک تهران تایر

  جستجو

  چگونه سایز لاستیک خود را بخوانیم

  آموزش خواندن تاریخ تولید لاستیک

  عضویت در خبرنامه تهران تایر

  مرکز خرید و فروش انواع لاستیکهای ایرانی و خارجی

  • تهران بزرگراه رسالت جنب مترو علم و صنعت پلاک 404
  • 77130782-77130841-09121509773

  فروشگاه تهران تایر

  عرضه کننده انواع لاستیکهای ایرانی و خارجی با بیش از 20 سال تجربه

  خرید لاستیک, فروش لاستیک, تعویض لاستیک, بالانس لاستیک, تنظیم باد

  Search