گاز نیتروژن

  آیا از گاز نیتروژن به جای هوا در تایر خودرو استفاده کنم؟

  امتیاز کاربران

  ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
   

  عمده‏ ترین کاربرد استفاده از گاز نیتروژن در حوزه وسایل نقلیه، مربوط به خودروهای نظامی و سنگین، هواپیماهای تجاری، خودروهای مسابقه‏ ای و شاتل‏های فضایی است. گاز نیتروژن قیمت بالاتری نسبت به هوای معمولی دارد. ولی با آگاهی از مزایای گاز نیتروژن برای لاستیک ماشین احتمالا نظر خود را نسبت به کاربرد و ارزش این گاز تغییر می‌دهید.

  باد معمولی خودروها یا همان هوا، دارای 21درصد اکسیژن، 78 درصد نیتروژن و یک درصد هم گازهایی مانند ازن، آرگون و... است ولی زمانی که لاستیک با نیتروژن پر می‌شود، این 78 درصد به 93 الی 95 درصد افزایش می‌یابد. این افزایش نیتروژن به معنای حذف اکسیژن موجود در لاستیک و در نتیجه حذف رطوبت از داخل لاستیک است که موجب کاهش اثر خورندگی سیم‏های فولادی داخل لاستیک خواهد شد. این کار عمر لاستیک‏ها را تا 30 الی 40 درصد افزایش می دهد.

  از طرف دیگر نیتروژن در فرآیند احتراق به همراه اکسیژن شرکت نمی‏کند، پس ایمنی خودرو را بالا می برد. نیتروژن، نسبت به هوا، گرمای خود را زودتر از دست می‏دهد و در واقع با زدن نیتروژن درون لاستیک‏ها، ترکیدگی لاستیک در روزهای گرم تابستان بر اثر افزایش دما و انبساط گاز درون لاستیک، کمتر اتفاق خواهد افتاد که باز هم ایمنی بیشتر آن را نشان می‏دهد.

  مسئله مهم دیگر تنظیم باد لاستیک است. مولکول‏های نیتروژن، نسبت به اکسیژن بزرگتر هستند. احتمال خروج و فرار مولکول‏های بزرگ‏تر نیتروژن از تایر و کاهش فشار باد لاستیک و خطرهای ناشی از آن کمتر است. تنظیم بودن باد لاستیک بر روی مصرف سوخت، ترمزگیری، کشش خودرو، فرمان پذیری و … تاثیر مستقیم دارد. فشار لاستیک‌های پرشده با گاز نیتروژن معمولا ثابت است. در ضمن برخلاف هوای معمولی، گاز نیتروژن واکنش خاصی نسبت به تغییر دما نشان نمی‌دهد.

  گاز نیتروژن

  همچنین گاز نیتروژن می تواند باعث کاهش مصرف سوخت خودرو شود. نیتروژن از هوا سبک‏تر است. وزن مولکولی هوا تقریباً دو برابر نیتروژن بوده و البته استفاده از آن، موجب کاهشی در حدود 4 درصد وزن هوای پرشده در لاستیک‏ها می‏شود. این سبک‏تر بودن در وزن باد لاستیک‏ها می‏تواند کاهش مصرف سوخت را تا 10 الی 15 درصد به همراه داشته باشد. لازم به ذکر است که این کاهش، با انتخاب رینگ و لاستیک مناسب برای خودرو، بسیار چشمگیرتر است.

  گاز نیتروژن را برای هر لاستیکی میتوان استفاده کرد و به همان میزان که قبلا هوای معمولی میزدید گاز نیتروژن در لاستیک ها پر می شود.

  به طور متوسط لاستیک هایی که هوای معمولی دارند ، هر ماه حدود 1.5 PSI باد کم می کنند. در حالی که لاستیک هایی که از نیتروژن پر شده اند حدود 3 الی 4 ماه یکبار این مقدار کم می کند. البته هر چقدر خلوص نیتروژن بیشتر باشد این مدت زمان بیشتر می شود.

  خوب است بدانید گاز نیتروژن از خشک بودن و کوبیدن رینگ های اسپرت خودروها تا حد بسیار زیادی جلوگیری میکند در نتیجه عمر جلوبندی افزایش پیدا کرده و استهلاک لاستیک‏ها کمتر می‏شود.

   

  به طور خلاصه مهم ترین مزایای استفاده از گاز نیتروژن در لاستیک خودرو عبارتند از:

  افزایش عمر لاستیک خودرو

  افزایش ایمنی

  ثبات بیشتر در تنظیم باد لاستیک ها

  کاهش مصرف سوخت

  عضویت در خبرنامه تهران تایر

  مرکز خرید و فروش انواع لاستیکهای ایرانی و خارجی

  • تهران بزرگراه رسالت جنب مترو علم و صنعت پلاک 404
  • 77130782-77130841-09121509773

  فروشگاه تهران تایر

  عرضه کننده انواع لاستیکهای ایرانی و خارجی با بیش از 20 سال تجربه

  خرید لاستیک, فروش لاستیک, تعویض لاستیک, بالانس لاستیک, تنظیم باد

  Search