سرگردانی تایرهای خریداری شده برای ایران در بنادر امارات

  ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
   

  تعداد زیادی تایر باری-اتوبوسی که از ابتدای سال و به درخواست وزارت صمت برای واردات و تامین نیاز کشور به این گروه از تایرها توسط تجار رسمی و با سرمایه‌های شخصی ثبت‌سفارش آماده روانه‌شدن به  ایران شده بود در بنادر امارات سرگردانند.

  به گزارش اخبار خودرو, تعداد زیادی تایر باری-اتوبوسی که از ابتدای سال و به درخواست وزارت صمت برای واردات و تامین نیاز کشور به این گروه از تایرها توسط تجار رسمی و با سرمایه‌های شخصی ثبت‌سفارش آماده روانه‌شدن به  ایران شده بود در بنادر امارات سرگردانند.

   به گفته نایب‌رئیس انجمن واردکنندگان لاستیک هنوز پرونده بیش‌اظهاری برخی تجار واردکننده تایرهای سنگین و دریافت مبالغی بیشتر از فاکتورهای رســـمی در قالب ارز دولتی بسته نشده است که این‌بار از امارات و بندر جبل‌علی خبرهایی مبنی‌بر خطر نابودی سرمایه‌های تعدادی از تجار رسمی و شناسنامه‌دار به گوش می‌رسد. 

  کانتینرهای متعددی از تایرهای سنگین که توسط تجار تایر و با سرمایه‌های شخصی ثبت سفارش و خریداری شده‌اند حالا با توقف شش‌ماهه تخصیص ارز به آنها، در بندر جبل‌علی و دیگر بنادر امارات سرگردان هستند و راهی برای ترخیصشان نیست. این مشکل تنها محدود به امارات نیست و تعداد زیادی از این تایرها در بنادر ایران نیز در انتظار تخصیص ارز دولتی هستند تا راه به داخل و عرضه در بازار باز کنند. احمدرضامتقی گفت اگرچه براساس گزارش‌های رسیده تعداد تایرهای هر محموله که مربوط به یک تاجر است، چندان زیاد نیست اما درمجموع تعداد بالای این تایرها می تواند بخش عمده‌ای از نیاز بازار را تامین کند. 


  آشنایی با شاخص سرعت لاستیک

  انواع مختلف لاستیک ماشین


  آن‌هم در شرایطی که تجار به صورت خودسر اقدام به ثبت‌سفارش و خرید از شرکت های چینی طرف قرارداد با خود نکرده‌اند و به درخواست مسئولان دولتی اقدام به خرید کالا با سرمایه‌های شخصی کرده‌اند.

  حالا اما سرگردانی این تایرها در بنادر ایران و حتی امارات باعث شده است علاوه‌بر خواب سرمایه این افراد، ‌هزینه‌های سنگینی نیز از بابت دموراژ به آنها تحمیل شود که درنهایت منجربه افزایش قیمت نهایی خواهد شد که این موضوع بر مبلغی که توسط مصرف‌کننده نهایی پرداخت می‌شود، تاثیر خواهد گذاشت. 

  به‌گفته یکی از تجار قدیمی و سابقه‌دار،‌ تایرسازان چینی این روزها با هجوم ویروس کرونا هنوز برای راه‌اندازی مجدد خطوط تولید خود پس از تعطیلات سال نوی چینی اقدام نکرده‌اند، همین موضوع می‌تواند بر میزان تولید تایر در جهان، قیمت و میزانی که می‌توان برای ایران خریداری کرد، تاثیر قابل‌توجهی بگذارد. بی‌توجهی برخی مسئولین دولتی به تجار بخش خصوصی شاید تکیه بر سرمایه‌گذاری و خریدهای سنگین شرکت‌هایی باشد که با سرمایه‌های سنگین به‌تازگی وارد کارزار واردات تایر شده‌اند و قول تامین این کالا در بازار را به هر میزان به مسئولان داده‌اند. 

  روندی که باعث آسیب دیدن شرکت‌های قدیمی خواهد شد و حتی سرمایه‌های آنها را با خطری جدی مواجه خواهد کرد.

   

  منبع: مجله دنیای خودرو

  جستجو

  چگونه سایز لاستیک خود را بخوانیم

  آموزش خواندن تاریخ تولید لاستیک

  عضویت در خبرنامه تهران تایر

  مرکز خرید و فروش انواع لاستیکهای ایرانی و خارجی

  • تهران بزرگراه رسالت جنب مترو علم و صنعت پلاک 404
  • 77130782-77130841-09121509773

  فروشگاه تهران تایر

  عرضه کننده انواع لاستیکهای ایرانی و خارجی با بیش از 20 سال تجربه

  خرید لاستیک, فروش لاستیک, تعویض لاستیک, بالانس لاستیک, تنظیم باد

  Search