نابودی سرمایه تایر فروش‌ ها ؛ عاقبت واردات بی‌ رویه

  ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
   

  کمبود تایر در سال گذشته باعث شد دولت در اقدامی بی ‌سابقه تعداد زیادی تایر سنگین با ارز دولتی را به کشور وارد کند که همین موضوع و همچنین کارشناسی نبودن میزان واردات سبب شد بازار به‌شدت از سه سایز پرمصرف اشباع شود.

  تولید و واردات تایرهای سنگین ‌ بیش‌ از نیاز بازار، ادامه حیات صنف لاستیک‌فروش را به‌خطر انداخته است. صنفی که حالا مجبور است به‌رغم ارزان‌تر بودن تایرهای سنگین در بازار نسبت‌ به قیمت کارخانه، ‌این گروه محصول را به اجبار که در سبدهای فروش تایرسازان قرار دارد، خریداری کند و البته اجازه فروش آن را هم نداشته باشد. این روزها حال ‌و‌ روز فعالان صنف لاستیک در کشور خوب نیست. 

  به‌ویژه فروشندگان تایرهای سنگین که قربانی یک تصمیم نادرست ازسوی مسئولان دولتی شدند و بعد از واردات بی‌رویه تایر به کشور حالا برای نقد کردن سرمایه‌های خود باید منتظر صدور حواله از‌سوی سازمان راهداری بنشینند. 

  حواله‌ هایی که به‌ گفته محمد‌رضا آل‌سارا، عضو هیات‌‌ مدیره صنف لاستیک‌ فروشان تهران به دلیل ارزان‌ تر بودن تایر در بازار آزاد،‌ صادر نمی‌شود و علت اصلی آن‌هم عدم تمایل راننده‌ها برای خرید تایر با قیمت بالاتر نسبت‌ به آنچه در بازار عرضه می‌شود، است.

  آل‌ سارا در گفت‌ و گو با «دنیای‌ خودرو» سرمایه فعالان این صنف را در خطر نابودی می‌داند و معتقد است: «کمبود تایر در سال گذشته باعث شد دولت در اقدامی بی ‌سابقه تعداد زیادی تایر سنگین با ارز دولتی را به کشور وارد کند که همین موضوع و همچنین کارشناسی نبودن میزان واردات سبب شد بازار به‌شدت از سه سایز پرمصرف اشباع شود. درنهایت این روزها تایر در بازار آزاد با قیمت‌ به‌مراتب پایین‌تری از آنچه دولت مصوب کرده است، عرضه شود.»

  وی با اشاره به قیمت سه‌میلیون‌و۸۵۰هزارتومانی برای هر جفت تایر رادیال باری-اتوبوسی در سایز ۳۱۵می‌گوید: «متاسفانه اشباع بازار از تایرهای چینی و ایرانی باعث شده است هر جفت از این تایرها با قیمت ۲میلیون و ۹۰۰هزار تومان عرضه شوند. برای سایز ۳۸۵نیز همین رویه معمول است و هر جفت آن ۷۰۰هزار‌تومان ارزان‌تر از قیمت مصوب در بازار خرید‌وفروش می‌شود. در چنین شرایطی کمتر راننده‌ای ‌حاضر به مراجعه به راهداری و دریافت حواله برای خرید تایر با قیمت بالاتر از بازار می‌شود و همین موضوع سبب شده است سرمایه تایرفروشان بازار برایشان غیرقابل برداشت شود.»

  وی مشکل اصلی فعالان این صنف را عدم امکان فروش کالای خود در بازار می‌داند و می‌گوید: «متاسفانه با وجود اینکه تایرفروشان هنوز موفق به فروش تایرهای قبلی نشده‌اند، ‌شرکت‌های تایرساز محصولات خود را به‌صورت سبدی اعلام می‌کنند و اگر نماینده‌ای برای دو یا سه‌ماه اقدام به خرید سبد کامل نکند، نمایندگی او توسط شرکت تولیدی لغو می‌شود.»

  آل‌سارا همچنین با تاکید بر اینکه ۹۵درصد از این تایرها به‌دلیل سایز بزرگی که دارند، در شرایط استاندارد انبارداری نمی‌شوند و اکثرشان در فضای آزاد، زیر آفتاب و باران و برف نگهداری می‌شوند، می‌گوید: «این موضوع باعث می‌شود عمر مفید تایرها کاهش یابد و از آن بدتر خریدار در آینده حاضر نیست تایرهایی با تاریخ تولید بالا را خریداری کند.» 

  وی چنین رویه‌ای را باعث نابودی سرمایه‌های این صنف می‌داندو معتقد است برای نجات فعالان این صنف که سال‌ها سرمایه خود را به زحمت به دست آورده‌اند، ‌عدم اجبار تایرسازان برای خرید سبدی محصولات و آزادسازی فروش تایر در بازار بدون‌نیاز به صدور حواله است. 

  چراکه نمی‌توان برای روزهای کمبود،‌ تایر را با سرمایه فعالان این صنف دپو کرد و بهتر است دولت فکری به‌حال سرمایه این افراد که به‌شدت در حال افت ارزش است، بکند. 

  منبع: مجله دنیای خودرو

  جستجو

  چگونه سایز لاستیک خود را بخوانیم

  آموزش خواندن تاریخ تولید لاستیک

  عضویت در خبرنامه تهران تایر

  مرکز خرید و فروش انواع لاستیکهای ایرانی و خارجی

  • تهران بزرگراه رسالت جنب مترو علم و صنعت پلاک 404
  • 77130782-77130841-09121509773

  فروشگاه تهران تایر

  عرضه کننده انواع لاستیکهای ایرانی و خارجی با بیش از 20 سال تجربه

  خرید لاستیک, فروش لاستیک, تعویض لاستیک, بالانس لاستیک, تنظیم باد

  Search